Натура 2000 в Родопите
Натура 2000 е европейска мрежа от защитени зони, опазващи специфично биоразнообразие.
Тя има за цел да съхрани естествените местообитания и застрашени от изчезване видове като акцентът е върху установяването на дългосрочна визия за устойчивото им управление. Всяка зона има значение като отделна единица със своята характерна екосистема, но също така и като част от общата мрежа Натура 2000. Това е, защото в защитените зони по естествен път са създадени специфични условия – комбинация от климат и ландшафт. И точно тази комбинация създава идеалното местообитание на определени животински и растителни видове.
От друга страна обаче тези зони не са изолирани. Те са част от мрежа, в която едни животни мигрират, други ловуват, растенията се опрашват и т.н. И този обмен е жизненоважен за цялостното опазване и поддържане на биоразнообразието не само в България, но и в Европа и по света.
И тук само ще вметна, че целта на тази статия не е научно обяснение и придържане към специфичната терминология. Такава информация може да се намери в сайтовете на БДЗП, Сдружение за дива природа Балкани, Българска фондация биоразнообразие и др. Тук съм събрала на едно място информацията, касаеща Родопите. Но също съм се опитала да обясня на популярен език какво представлява Натура 2000. И най-вече защо е необходимо да имаме разбирането и нагласата да участваме в този процес, вместо да му се противопоставяме.
Поводът да посветя една цяла страница на Натура 2000 в Родопите е
21 май, обявен за европейски ден на Натура 2000 и 22 май – международен ден на биологичното разнообразие.
И това е моят подарък за вас – читателите на rodopski-hroniki.com по случай тези два празника на природата.
Зоните в мрежата „Натура 2000“ най-общо казано са разделени на две. Едните са създадени в съответствие с Директивата за дивите птици. Другите са съобразени с Директивата за опазване на местообитанията и на дивата флора и фауна (за по-кратко Директива за хабитатите). Т.е. при едните водещи са птиците, при другите – всичко останало. Често те се припокриват.
Например планината Родопи е разделена на две защитени зони, наречени според тяхното географско положение: Родопи – Западни и Родопи – Източни. Западната част обаче един път е обявена за защитена зона „Западни Родопи“ по Директивата за птиците през 2008 г. След което е обявена за защитена зона „Родопи – Западни“ по Директивата за хабитатите през 2021 г.
В Западните Родопи защитените зони заемат условно територията от долините на реките Канина, Вищерица и Доспат до долината на Арда преди язовир Кърджали.
Към Източните Родопи се числят защитените зони от долините на реките Върбица и Арда до Харманли, Маджарово и Ивайловград.

Девет защитени зони в Източни Родопи
„Родопи-Източни“ – обявени през 2021 г. по директивата за хабитатите. Представлява една от най-ценните в природно отношение територии в Европа. Най-значимото място за опазване на двата вида сухоземни костенурки – шипобедрена и шипоопашата. Също единствено място в България, където гнездят колонии белоглави лешояди.
Другите защитени зони в Източни Родопи са река Крумовица, Студен кладенец, Маджарово, Остър камък, Харманлийска река и язовир Ивайловград. И още Мост Арда (част от долината на река Арда между язовирите Студен кладенец и Ивайловград) и Гюмюрджински снежник.
Последната е гранична планина между България и Гърция. В България е на територията на община Кирково. Най-висок връх в България е Вейката 1463 м.
В Гюмюрджински снежник са запазени части от Великата Българска гора. Тук е и единственото находище на Родопски крем в Източните Родопи.
Обявена е за защитена зона през 2003 г. по предложение на Българска фондация биоразнообразие.
Дванадесет защитени зони в Западни Родопи
По Директивата за птиците – Персенк, Триград – Мурсалица, язовир Конуш, Добростан и Западни Родопи.
По Директивата за хабитатите – река Чая, река Мечка, река Черкезица, река Чинардере, Родопи – Средни, Родопи – Западни и Циганско градище. Последната зона е предложена от Българска фондация биоразнообразие и обявена за защитена през 2006 г. Циганско градище (Ченгене хисар) е граничен връх с височина 1827 метра, разположен е над Рудозем и около него се намира
най-голямото находище на ендемитното растение Родопски крем.
Части от седем от тези защитени зони попадат на територията на биосферен парк „Червената стена“.
В зоните, обявени по Директивата за дивите птици, се опазва значително разнообразие на световно застрашени птици. Такива са малкият корморан и къдроглавият пеликан в язовир Конуш, белошипата ветрушка и планинският кеклик в Добростан и скалната зидарка в Триградското ждрело.
Основна заслуга за внасяне на предложения за присъединяване на зони към мрежата Натура 2000 имат Българско дружество за защита на птиците, Сдружение за дива флора и фауна Балкани и Българска фондация биоразнообразие.
Във всички защитени зони от мрежата на Натура 2000 е забранено движението на всякакви моторни превозни средства (включително АТВ) извън населените места. Не се разрешава да се палят огън и стърнища, да се ползват пестициди, както и да се изхвърлят отпадъци в природата. Не може да разоравате поляни или да садите орехи върху пасища например. Всяка територия си има своите обитатели и вашата намеса би ги прогонила и дори унищожила. Забранено е дори да се премахват традиционни храстовидни ивици, да се отсичат дървета, да се събарят каменни огради и живи плетове. В следващия момент, в който решите да направите нещо извън вашето населено място, първо се замислете дали не се намирате в зона от Натура 2000. И дали намерението ви няма да се окаже нарушение на някое от тези правила.
Въпреки европейските регулации и закони, в България се допускат редица нарушения в защитените зони, включително със знанието на общините. Ако сте засякъл нарушение в защитена зона, не забравяйте да подадете своевременно сигнал към 112. В зависимост от нарушението, на което сте свидетел, може да изпращате и писма на електронната поща на съответната община с копие до РИОСВ.
Ако искате да разберете дали вашата община попада в зона Натура 2000, може да я потърсите в регистъра ТУК.
Автори на снимките са: Marvin Cooper (белоглави лешояди), Стефан Аврамов (пеперуда червен аполон), Twan Teunissen (пеперуда монарх, ландшафт при Маджарово и река Боровица), Александър Караджов (ландшафт от Западни Родопи – 3 снимки), Теодор Игнатов (млад елен лопатар), Михаела Кирчева (всичко останало).