Батак и пеЩера Снежанка в Родопите
В тази статия ви споделям идея за еднодневен маршрут в района на Батак, в който може да пиете кафе или да се разходите край язовир Батак, да разгледате град Батак и да посетите пещерата „Снежанка“. Може и в обратен ред, ако решите да отседнете в някой от хотелите на язовир Батак и на следващия ден да се насочите към Дорково и крепостта Цепина.
Язовир Батак
е разположен на 1108 м надморска височина и е шестият по големина язовир в България. Като цяло е лесно достъпен, с широка крайбрежна ивица на местата, до които има път. Облагородените райони за туризъм и отдих са срещу острова и от страната на стената.
Около язовира има многобройни възможности за активности сред природата.
В еко къмпинг Батак например се предлагат обучение и каяци под наем. Може да си наемете лодка за разходка из язовира на този телефон: 0886 007005. Маршрутите за пешеходен и велотуризъм, които може да откриете в приложенията Locus Maps и All Trails. Или да попитате за водач на тел: 0877 042770. А ако просто ви се релаксира, може да изберете някой от ресторантите по брега и да се насладите на чаша кафе с успокояваща гледка към водата.
Град Батак
Две места са задължителни за посещение в Батак и това са
Църквата „Света Неделя“ и Историческия музей.
Наричат още Баташката Света Неделя църквата на страданието или църквата – костница. Редки са местата, които истински разтърсват душата на българина и това е едно от тях. Ако наистина се потопите в атмосферата на църквата и се опитате да си представите картината на клането, косата ви ще настръхне. Ако не успеете, отидете в музея и непременно изслушайте беседата за Батак. Обиколила съм много забележителности в България и разказът за Баташките страдания на уредника на музея в Батак е сред най-запомнящите се.
Повече за историята на Баташкото клане прочетете тук: https://bulgarianhistory.org/batak-tzarkva-sv-nedelya/
В Батак препоръчвам да хапнете при Георги в Механата. Абсолютно феноменално меню и превъзходен вкус.
Пещера Снежанка
Намира се на 15 км от Батак, но последните 2,5 км са черен път, който е добре утъпкан и е възможно да се качите с автомобил. Автобус до горе не може да се качи.
От паркинга до самия вход на пещерата се стига пеш за около 20 минути.
Пътеката е чудно красива и преходът до горе е приятен. Движите се в широколистната гора и по маршрута ви води маркировка и весели табели, които ви окуражават да не се отказвате, а да продължавате напред. Няма чешма, затова си носете повечко вода.
Входът за пещерата е 10 лв. на човек и има намаления за деца и пенсионери. Влиза се на всеки кръгъл час с водач. Пещерата е красива, има четири зали с различни форми и си заслужава и прехода, и посещението. Беседата не бих определила като интересна, но така или иначе е включена във входната такса. Отворена е целогодишно и няма почивен ден.
Специално ви обръщам внимание на кръчмата на паркинга, в която качеството на храната и обслужването е забележително. Препоръчвам с две ръце да поседнете, да хапнете и да подкрепите усилията на местните хора да правят бизнес в това трудно достъпно място.
Полезно инфо
Запасете се с вода.
За пещера „Снежанка“ се облечете удобно и си обуйте обувки с дебели подметки. Не сандали и не джапанки. През лятото си вземете горна връхна дреха.
- Споделете, ако статията ви е харесала или напишете мнение в коментар.
- Абонирайте се през формата, за да получавате най-новите статии директно по имейл.
- Или ме последвайте в канала ми в YouTube