Пет причини да посетите Златоград
У нас октомври е месец за пътувания. Месецът, в който е роден Васко. Месецът, в който имаме по-малко гости и успяваме да отделим време за себе си. И винаги си подаряваме пътуване до ново място.
Петте причини
да избереш Златоград
за твоя следваща дестинация не включват само забележителности. Златоград е интересна дестинация, освен с културното наследство и с някои свои съществени предимства.
Най-южният град на България.
Отстои на 4 км от границата с Гърция.
Разположен е в долината на река Върбица, на 430 м средна надморска височина. При Златоград се събират две реки Аламовска и Голяма река и се вливат във Върбица. На Аламовската река е язовир Златоград. В района има и няколко църкви и параклиси, но най-интересната и старата от тях е „Свето Успение Богородично“, която препоръчвам да посетите.
Етнографски ареален комплекс
Удивителна възрожденска архитектура
В Златоград действително се потапяш в периода на българското Възраждане. Тук е като един малък паралелен свят, който те пренася в епохата на килийните училища, каменните зидове и традиционните занаяти. Част от сградите са автентични, другите са реставрирани или изградени напълно, но в същия стил. Ако се вгледате обаче, ще откриете невероятни архитектурни шедьоври на по над 100 години. Разходката из занаятчийските работилнички е задължителна. В покрития мост над реката (и на сайта на комплекса) има календар на събитията през годината. Открит пазарен ден, ден на чевермето и още примамливи имена, които ни показват истинската красота на българските традиции.
СПА в Златоград
Да, правилно сте прочели – в най-южния град на България СПА туризмът се развива с добри темпове.
Горещо джакузи, хидромасажни вани и още примамливи процедури
се предлагат вече в няколко хотела в града. Един от тях – Александър се намира почти в самия етнографски комплекс, останалите са в центъра на града.
Скалните феномени
Тракийска култура и природа в едно
Само на 15 км на изток от Златоград, на леснодостъпно място до сами пътя, ще откриете скален комплекс с изумителни форми. Гущерът, гъбата, лъвът и много други, които въображението ви ще открие. Източните Родопи са били дъно на топло море преди около 35 млн.години. В това море са избухвали множество подводни вулкани и именно те са оформили скалите по този изумителен начин.
Не само природата обаче е оставила своя отпечатък тук. Хилядолетия назад скалата е била обожествявана от тракийските племена, населявали нашите земи. В скалите между селата Добромирци, Дедец и Бенковски ще откриете многобройни скални съоръжения – наследство от траките. В съчетание с чудната гледка, която се разкрива, мястото буди истинско възхищение.
Близко е до Гърция
Български традиции и Егейско море
Ако възрожденската архитектура и СПА процедури не са ви достатъчни, лесно може да отскочите до Гърция през близкия КПП Термес. Първият по-голям град от другата страна на границата е Ксанти. Още 20 km на юг и сте на плажа на Авдира на Егейско море.
- Сподели, ако статията ти е харесала или напиши мнение в коментар.
- Абонирай се през формата, за да получаваш най-новите статии директно по имейл.