Глухите камъни или на гости на траките

Глухите камъни или на гости на траките

В Източните Родопи има забележителни скални комплекси, които някои наричат мистични, а други енергийни места. За мен специалното в тях е възможността да се докоснем до една епоха, живяла по тези земи преди повече от 2000 години. И оставила следи, които все още са видими. Дали след нашата епоха ще има следи? И какви ще са те?

Какво са и къде са Глухите камъни

Може би най-внушителният скален комплекс от всички открити до момента се намира в рида Гората в Източни Родопи, близо е до Харманли и Свиленград, а най-близкото село и изходна точка е Малко градище.

Изграден е на специално подбрано място с красива природа

и отлична видимост във всички посоки на света. Най-близък връх до Глухите камъни е Света Марина с височина 710 метра. Най-близък международен маршрут е пешеходният Е8. С автомобил се достига до паркинга на шосе 597 – тук. И оттам по черен път за 20 минути пеш достигате до първата информационна табела и началото на комплекса.

Глухите камъни
Глухите камъни

Предназначение и ниши

В днешно време си представете гора на ръба на планината, в която някой великан е намятал различни по големина скални късове. Всъщност не е било великан, а вулкан, който е бил под водата и е бил активен преди повече от 35 милиона години. Той е формирал релефа, който

Траките са припознали като свещено място и са оформили като светилище.

Най-вероятно са го харесали, тъй като е на високо и предлага видимост едновременно към реката и към слънцето. Освен това няма ехо. Тази е причината съвременните хора да ги нарекат „глухи“. За тракийските племена това вероятно е било привилегия – да са на място, където никой друг няма да ги чува.

Преди изграждането на язовирите по Арда, хилядолетия наред, тя е била дива и необуздана река, а изпъкващите над околния релеф скали са привлекли вниманието на тракийските племена.

И в тях те са издълбали цяла плетеница от ниши, стълбища, олтари и други ритуални форми. Някои казват, че нишите били 200, а други, че стигат чак до 500 🙂 Аз не съм ги броила, но знам, че са много. Просто накъдето се обърнете – те са там, издълбани в скалите над вас.

Гледка за милиони

На най-високо разположената от всички скали траките са изсекли 33 стълби, които водят към

една от най-възхитителните гледки в Източни Родопи.

Пред погледа ви като на длан се разстилат долината на Арда и язовир Ивайловград. Качвала съм се тук десетки пъти и винаги се опитвам да си представя какво точно са правели и дали са виждали тази красота по начина, по който ние я виждаме. Тогава животът, знанията и представата на хората за света са били коренно различни от нашите, но мотивацията им трябва да е била огромна, за да издълбаят тези 33 стълби към върха. Трябва да са били предназначени за нещо изключително важно за тях.

Пак горе, освен гледка, е имало и резервоар за вода, който е издълбан в скалата на върха.

Глухите камъни

Скритото бижу

или параклис, приютен в скалната пещера.

В подножието на точно тази скала на върха има миниатюрна пещера – дупка в скалата, в която в днешно време сме използвали, за да подредим вътре параклис. Ако посещавате Глухите камъни в горещо време, ще усетите каква прохладна благодат дарява тази пещера. Просто няма да ви се излиза от нея.

Слизането – по въже или по пътека

От върха на скалата, до която сте се добрали по каменното стълбище, може да слезете по въже, което започва зад празната цистерна за вода. Слизането е кратко, но доста приключенско и ако не си падате по адреналина, ви препоръчвам да изберете алтернативното слизане.

При него трябва да слезете обратно по каменните стълби, да се върнете на главната пътека и да продължите нагоре като заобиколите най-високата скала отзад. Двете пътеки – отзад скалата и по въжето се съединяват след около 300 м.

Полезно инфо

Запасете се с вода.

Ако посещавате Глухите камъни, си вземете много вода, тъй като никъде по маршрута няма чешма.

Облечете се удобно и си обуйте обувки с дебели подметки. Не сандали и не джапанки.

Посещението на комплекса отнема общо около 3 часа. Маркирана пътека ви води от паркинга, по черния път и вътре в самия комплекс. На по-трудните и хлъзгави места има опънато въже между дърветата. Обекта се поддържа от община Любимец.

  • Споделете, ако статията ви е харесала или напишете мнение в коментар.
  • Абонирайте се през формата, за да получавате най-новите статии директно по имейл.
  • Или ме последвайте в канала ми в YouTube

Михаела Кирчева

Tour Manager at @natureadventuresbg, Event Planner, Freelance Copywriter and Blogger

More Posts - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Сподели

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *