Водопад Гюмбуртията и костница Югово – маршрути около Асеновград
Село Югово се намира в Западните Родопи, в дефилето на Юговска река. През селото преминава асфалтов път Асеновград – Лъки. Районът е идеален да прекарате един ден сред богата природа и да се потопите в историята и родопските традиции.
Водопад Гюмбуртията
Намира се на река Белишка (десен приток на река Юговска). Отстои на 800 м. след село Белица, община Лъки, в посока село Загражден. Намира се на 720 м. н.в., а височината му е около 6-7 м.
След последните къщи над селото, продължавате по асфалтов път и след 500 м. достигате голяма беседка, позната като „Момчиловата чешма“. Подминавайки я, изминавате още 300 м. и виждате водопада под вас. Ако сте с автомобил, имате варианти да търсите място за паркиране на някое от честите пътни разширения.
До водопада се стига по сравнително добре различима пътека, която е с дължина около 50 м., спускаща се сред каменен сипей. Достигайки до нивото на водопада, пътеката свършва и е въпрос на избор при ниско ниво на реката да прескочите до някое от малките островчета посред нея, за да получите възможно най-добра перспектива към водната струя.
Тук скалите са препълнени от силивряк, а над вас сякаш са надвиснали десетки, подобни на кули камъни. Районът е един от най-девствените в целите Родопи, заради близостта му до ДЛС „Кормисош“, известен с изключително богатото си животинско разнообразие.
Най-доброто време за посещение на водопада е периода април-май, когато реката е най-пълноводна.
Разходката сред природата може да се съчетаeте и с посещение на
Костницата в село Югово.
Ще я откриете в гробищния парк, южно от селото. Според мраморна плоча, разположена вдясно от входната врата е построена в периода 1877-1878 г. Преди това костите на юговци се съхранявали в малко подземие, разположено северно от храм „Света Троица“, строена през 1840 г.
След построяването на костницата, юговци пренесли костите на своите покойници тук. Всяка година на Цветница, след богослужението следвала заупокойна молитва. Взимали се осветени върбови клонки и се идвало тук, да се поиска прошка от мъртвите.
Традицията била, след седмата година костите на покойниците да бъдат изравяни, внимателно измивани, а черепа се почиствал с чисто вино, което символизира потеклата от Разпнатия Христос кръв. След това тленните останки били прибирани в костницата.
През 60-те години на миналия век,тази традиция била забранена от властта.
Костницата е възстановена през 2010 г.
Ако статията ви е харесала, споделете мнение в коментар отдолу. Ако ви е необходим водач за района на Асеновград, който да ви подготви маршрут и да ви разкаже чудни истории за района, се свържете с Ивайло Мирчев – екскурзовод. Преживяването е гарантирано!